اندازه‌گیری دقیق ابعادی

اصول کار ابزار اندازه گیری ویدئویی VMM چیست؟

ابزار اندازه گیری ویدئویی VMM

اصول کار ابزار اندازه گیری ویدئویی VMM چیست؟

ابزار اندازه گیری ویدئویی یک دوربین با دقت بالا است که از یک لنز رنگی CCD با وضوح بالا، یک لنز با بزرگنمایی پیوسته متغیر، صفحه نمایش رنگی، خط‌کش دقیق، پردازشگر داده و نرم افزار اندازه‌گیری تشکیل شده است. ابزار اندازه گیری ویدئویی خودکار مبتنی بر فناوری‌های نوین مانند شناسایی خودکار لبه، تطبیق خودکار، فوکوس خودکار  و پردازش تصویر بر اساس بینایی ماشین است. این یک ابزار با دقت بالا و با تکنولوژی بالا است که فناوری‌های تصویری نوری، مکانیکی، الکتریکی و رایانه‌ای را ادغام می‌کند و عمدتا برای اندازه‌گیری ابعاد دو بعدی استفاده می شود.

 ويژگی‌هایی که با این دستگاه اندازه‌گیری قابل اندازه گیری هستند عبارتند از:

  • انداز‌ه‌گیری چند نقطه ای از نقاط، خطوط، دایره ها، بیضی ها و مستطیل ها
  • اندازه‌گیری ترکیبی، مختصات نقطه مرکزی، مختصات  نقطه تقاطع، مختصات  خط، مختصات  دایره و مختصات  زاویه.
  • نتایج اندازه‌گیری شده امکان انتقال به نرم‌افزار‌های CAD جهت مدلسازی، تهیه نقشه یا ارزیابی کیفی قطعه را دارند.
  • نتایج اندازه‌گیری را می توان برای تجزیه و تحلیل آماری به Excel یا Word وارد کرد.

کاربردهای دستگاه اندازه گیری نوری

ابزار اندازه‌گیری به طور گسترده در صنایع ماشین‌کاری، ساخت ماشین‌آلات، الکترونیک، هوا فضا، قالب ها، فنرها، چرخ دنده ها،کنتاکت های برد مدار، وسایل دقیق، لوازم خانگی، پلاستیک و الکترونیک استفاده می‌شود.

دقت تجهیزات اندازه گیری نوری

دقت اساس ابزارهای اندازه گیری است و یکی از شاخص های بسیار مهم برای کاربران در انتخاب ابزار است. دقت اندازه گیری دستگاه اندازه‌گیری تصویر عمدتاً به کیفیت لنز، عملکرد سیستم منبع نور روشنایی، دقت حرکت دستگاه،  دقت موقعیت‌یابی و کیفیت و سطح نرم افزار و سخت افزار بستگی دارد. پردازش و اندازه گیری داده ها نیز از عوامل بسیار مهم هستند. ابزار اندازه گیری تصویر دو‌بعدی معمولا دارای تفکیک پذیری یک میکرون و دقت اندازه‌گیری در حدود چند میکرون است.

بازگشت به لیست